Jaunākās ziņas

KARŠ UKRAINĀ

Kārli, labdien! Mani sauc Ivans Skrjabins. Esmu Igaunijas izdevuma Postimees žurnālists. Mani Latvijas žurnālisti kolēģi ieteica tavu kontaktu. Vai varu novērst jūsu uzmanību ar nelielu eksperta…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

Ziņojums Saeimā 23.01.2014.

Autors: Kārlis Krēsliņš

MANS ZIŅOJUMS SAEIMAS PLENĀRSĒDĒ

(23.01.2014.)

Ārlietu ministrijas ziņojums bija labs, bet nebija skaidri pateikts, pirmkārt, cik ES Ārpolitika tiek veidota kopēja, un cik ir iespējas katrai valstīji veidot savu individuālo ārpolitiku? Otrkārt, ziņojumā bija minēti daudzi draudi, riski un izaicinājumi, kas ir atzīmēti arī NATO Stratēģiskajā konceptā: kiberdrošība, energoresursu drošība un klimatiskās izmaiņas, tajā skaitā arī 2% aizsardzībai no IKP, bet netika precīzi nodalītas AM un ĀM kompetences militārās drošības vai aizsardzības jomā un sadarbībā ar NATO.

 

No NATO Ģenerālsekretāra uzstāšanās NATO PA Horvātijā. Viņš nosauca trīs NATO prioritātes:

1.    Mūsu vērtības, bet tas nav tik viennozīmīgi. Bijušie ienaidnieki kļuvušu partneri, daudz kas ir mainījies un mainās. Mans komentārs, ka tā ir reālpolitika dzīvē.

2.    Mums ir jāmaina argumenti. Ne cik maksā aizsardzība, bet ko varam zaudēt. Terora akti 11.septembris 1,3 trijotni $ zaudējumi. 18 miljardi $ zaudēts no pirātiem. ~1 triljons zaudējumi no hakeru darbības. 130 miljoni izmaksāja hakeru uzlaušana Baltā nama IT tīkla. Cik bēgļu un kādi ir zaudējumi? Mūsdienu pasaule ir jāinvestē nauda AIZSARDZĪBAI. 96 miljardi eiro bija ES investēti aizsardzībai un tas papildus attīstīja internetu utt. Jāatceras, ka varam zaudēt arī cilvēcisko potenciālu – speciālistus aizsardzības struktūrās. Ja ir aizsardzības sektors to vajag attīstīt.

3.    Investīcijas aizsardzībā un drošībā palīdz diplomātijai, jo tas piedod svaru vārdiem. Šeit ir labs Sīrijas piemērs.

 

1. Ukraina. Situācija saasinās. Tas var novest pie pilsoņu kara. Ukrainas prezidenta atbalsts pat austrumu reģionos ir samazinājies no vairāk nekā 80% prezidenta vēlēšanas laikā līdz ~30% šodien. Rietumos viņam nebija atbalsta arī agrāk. Sākās protesti par Ukrainas stratēģisko virzību uz ES vai austrumiem, bet tagad jau pāriet pie iekšējām problēmām. Daudzi vēlās jaunas ārkārtējās vēlēšanas.

2. Notikumi Sīrijā. Notiek starptautiskā konference, bet maz cerību uz pozitīvu risinājumu atrašanu.

3. Afganistāna. NATO valstu BS tiek izvesti, bet Afganistānas nākotne nav skaidra vai prognozes ir drūmas.

4. Nav skaidra redzējuma un pamatotas ārpolitikas ne ES, ne NATO par darbību Tuvajos Austrumos un Āfrikā.

Paldies

11.Saeimas deputāts Kārlis Krēsliņš

 

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press