Jaunākās ziņas

KARŠ UKRAINĀ

Kārli, labdien! Mani sauc Ivans Skrjabins. Esmu Igaunijas izdevuma Postimees žurnālists. Mani Latvijas žurnālisti kolēģi ieteica tavu kontaktu. Vai varu novērst jūsu uzmanību ar nelielu eksperta…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

VALSTS PREZIDENTA NEPIECIEŠAMĀS KOMPETENCES

Autors: Kārlis Krēsliņš

Mēs gribētu redzēt Valsts prezidenta amatā ideālu cilvēku. Latvijā ir daudz labu cilvēku, bet ideālo cilvēku nav. Mans viedoklis vismaz par dažām nepieciešamajām kompetencēm. Tagad daudz runā par drošību. Būtu vēlams vienoties par vārdu drošībaun aizsardzība vienotu izpratni.Latvijas prezidents ir NBS vadonis un Nacionālās drošības un militārās padomes vadītājs, tādēļ viņa kompetencē ir saprast, zināt šo vārdu būtību un spēt to izskaidrot un vienoties ar Nacionālās drošības un militārās padomes biedriem. Nacionālā drošības likuma 11.pants nosaka (1) Aizsardzības ministrija: 1) izstrādā un īsteno valsts aizsardzības politiku; 2) plāno valsts aizsardzībai nepieciešamos līdzekļus un iesniedz Ministru kabinetam ar to saistītos priekšlikumus; 3) nodrošina valsts aizsardzībā iesaistītā personāla pārvaldi un militāro izglītību. (Nekas nav teikts par iekšējo drošību, likumu ievērošanu un kārtību valstī). Kāda ir valsts aizsardzības politika? Kur tas ir skaidri formulēts?

Pagaidām neesmu dzirdējis vai lasījis atbildīgo amatpersonu skaidru šo pamatjēdzienu formulējumu. Mans piedāvājums ir:
"Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas (NDK) kontekstā - DROŠĪBA ir valsts politisko, ekonomisko, militāro (fiziskās drošības - aizsardzības) un sociāli tiesisko pasākumu sistēma, ko izveido, lai garantētu valsts drošību un iedzīvotāju aizsardzību."

"Aizsardzības ministrijas un NATO kontekstā vārds AIZSARDZĪBA nosaka pasākumu kopumu cīņai ar NATO Stratēģiskajā koncepcijā noteiktajiem draudiem, riskiem un izaicinājumiem: globālā terorisma draudi; kiberuzbrukumi; enerģijas resursu drošība; globālās klimata izmaiņas (papildus hibrīda kara draudi)"

AIZSARDZĪBAS POLITIKA. Latvija ir NATO un ES valsts. NATO valstu aizsardzības politika ir kolektīvā aizsardzība, kas veidota pēc viedās (gudrās) aizsardzības principiem. Divi citāti:

Kā atzīmēja ASV vēstniece Saeimas AIKN komisijas sēdē NATO un ES "kolektīvā aizsardzība" ir šo organizāciju valstu "pašaizsardzība".

Kā atzīmēja Lietuvas ģenerālis Kronkraitis "Kolektīvie spēki var veikt teritoriālo aizsardzību, bet Teritoriālie spēki nevar veikt kolektīvo aizsardzību"

Valsts prezidentam šo jautājumu sapratne būtu ļoti nepieciešama. Cerams tā būs.

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press