Jaunākās ziņas

KARŠ UKRAINĀ

Kārli, labdien! Mani sauc Ivans Skrjabins. Esmu Igaunijas izdevuma Postimees žurnālists. Mani Latvijas žurnālisti kolēģi ieteica tavu kontaktu. Vai varu novērst jūsu uzmanību ar nelielu eksperta…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

VAI SAEIMA IR PAŠNAVNIECE?

Autors: Kārlis Krēsliņš, priekšlikumi likumā “Par valsts pensijām” 13.07.2017

Saeimā 2014.gadā veica labojumus likumā “Par valsts pensijām”, bet pieļāva divas kļūdas. Kļūdīties var jebkurš, bet ja kļūda ir noteikta, tad vajag to labot. Cilvēks var ietiepties un nelabot savas kļūdas, bet Saeima tā nevar darīt. Saeimas reitings ir zems vai pat ļoti zems. Vai Saeima ir pašnāvniece, ka negrib labot pieļautās kļūdas?

 

Pirmkārt, sieviešu diskriminācija. PSRS laikos sievietes tāpat, kā vīrieši dienēja Bruņotajos spēkos (BS), kā virsdienesta karavīri, bet viņām, atšķirībā no vīriešiem, dienesta gadus PSRS BS neieskaita vecuma pensijas stāžā, pamatojoties uz to, ka sievietēm nebija obligāta militārā dienesta (OMD), tad viņas nevarot būt virsdienestā.

 

 

 

Grozījumi nepieciešami, jo

Formulējums “virsdienests karavīriem un dienests virsniekiem” jāmaina uz vārdu “karavīrs”, jo tas neskar visus karavīrus, kas ir dienējuši Latvijas armijā un PSRS bruņotajos spēkos. Ir karavīri kas, neizejot obligāto militāro dienestu tika iesaukti dienestā, tie ir sportisti, sievietes, kuras dienēja armijā (sievietes neiesauca obligātā militārā dienestā). Virsdienestu var uzsākt tikai pēc obligātā militārā dienesta. Tā atzina tiesa Latvijā. Nedomāju, ka tam piekritīs Eiropas Cilvēktiesību tiesa.

Militārā dienesta likumā ir formulēts, kas ir karavīrs: karavīrs — Latvijas pilsonis, kas pilda aktīvo dienestu un kam piešķirta militārā dienesta pakāpe (turpmāk arī — dienesta pakāpe).

 

Otrkārt, 21) pants neskar tos Latvijas NBS karavīrus, kas pārgāja dienēt no padomju aktīvā militārā dienesta uz Latvijas NBS aktīvo militāro dienestu. kuriem vēl nebija padomju militārās izdienas pensijas no kā atsacīties., lai viņu Latvijas vecuma pensijas apdrošināšanas stāžā tiktu iekļauti PSRS bruņotajos spēkos nodienētie gadi.

 

Aprēķinot izdienas pensiju NBS tiek aprēķināts izdienas stāžs, kur tiek ieskaitīti visi PSRS bruņotajos spēkos nodienētie gadi (arī mācību gadi karaskolā), bet aprēķinot tam pašam karavīram, kurš pārgājis no aktīvā padomju dienesta uz aktīvo Latvijas NBS dienestu, vecuma pensijā netiek ieskaitīti šie gadi. Tāpēc lietderīgi būtu aizstāt vārdu “ atteikušies” ar vārdu “nesaņem”.

 

Piedāvāts bija vienkāršs formulējums, ko ieskaitīt atvaļinātiem karavīriem vecuma pensijas stāžā:

 

Izteikt 2.punkta jauno 1. apakšpunktu šādā redakcijā, svītrojot 2.punkta 1. un 2. apakšpunktu:

 

1) dienests karavīriem, ieskaitot militāro apmācību un izglītību, Latvijas Republikas armijā, Latvijas pilsoņiem — arī dienestu, ieskaitot militāro apmācību un izglītību, PSRS Bruņotajos spēkos un alternatīvo (darba) dienestu., ja viņi nesaņem no citas valsts pensijas, kuras apmēra noteikšanā ir ņemts vērā šis dienests.

 

Priekšlikums tika akceptēts NA frakcijā, saskaņots Koalīcijas padomē un šodien 13.jūlijā Saeimai vajadzēja nobalsot par grozījuma likumā “Par valsts pensijām” nodot komisijai un balsojums par – 25, pret – 1; (Veiko Spolītis (Vienotība)); atturas – 51. Noraidīts, pat nenonāk līdz apspriešanai komisijā.

 

Tad domājiet paši vai tā ir lietas būtības neizpratne vai ir cilvēki, kas grib vēl papildus graut Saeimas prestižu.

 

Patiesā cieņā, Kārlis Krēsliņš

 

Pielikumā balsošanas rezultāti.  Balsojuma rezultāti.doc

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press