Jaunākās ziņas

NĀKOTNES PASAULE

IEVADS. Pasaulē notiek daudz it kā neatkarīgu notikumu. ASV prezidenta vēlēšanas un sabiedrības sašķelšanās divās diezgan radikālās daļās, mazāk vai vairāk tas notiek…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

LZP gatavojas aizsardzības ministra amatam virzīt Raimonda Bergmaņa kandidatūru

Autors: Komentārs rakstam LETA | 4. jūnijs 2015 18:24

LETA | 4. jūnijs 2015 18:24
http://www.delfi.lv/news/national/politics/lzp-gatavojas-aizsardzibas-ministra-amatam-virzit-raimonda-bergmana-kandidaturu.d?id=46064771#ixzz3c6yGEuGY

Raimonds Bergmanis

Raimonds Bergmanis dzimis 1966.gada 25.jūlijā Pļaviņās. Bijušais svarcēlājs, spēkavīrs un dažādu TV raidījumu vadītājs. Viņš ir Latvijas Olimpiešu kluba prezidents un viens no Latvijas Olimpiskās komitejas viceprezidentiem. Strādājis Nacionālo bruņoto spēku rekrutēšanas un atlases centrā.


Personīgi par Raimondu varu teikt tikai labu. Es to vērtēju pēc darba Saeimas AIKN komisijā. Viņš ir atpazīstams NBS un Latvijā. Tas ir pozitīvi.


NATO valstīs aizsardzības ministri, atšķirībā no PSRS vai KF, ir civilās personas. Aizsardzības ministram ir jāprot veidot un vadīt komanda, kas risinātu aktuālos aizsardzības nozares jautājumus.


Es ticu un ceru, ka Raimonds spēs un būs labs aizsardzības ministrs. Tomēr es ieteiktu padomāt par dažām aktualitātēm. Es to rakstīju sakarā ar Valsts prezidenta vēlēšanām. Domāju to var attiecināt arī uz aizsardzības ministru.

VALSTS PREZIDENTAM NEPIECIEŠAMĀS KOMPETENCES

Mēs gribētu redzēt Valsts prezidenta amatā ideālu cilvēku. Latvijā ir daudz labu cilvēku, bet ideālu cilvēku nav. Nosūtu viedokli vismaz par dažām prezidenta nepieciešamajām kompetencēm.

Tagad daudz tiek runāts par drošību. Būtu vēlams vienoties par vārdu drošība un aizsardzība vienotu izpratni. Latvijas prezidents ir NBS vadonis un Nacionālās drošības un militārās padomes vadītājs, tādēļ viņa kompetencē ir saprast, zināt šo vārdu būtību un spēt to izskaidrot un vienoties ar Nacionālās drošības un militārās padomes biedriem. Nacionālā drošības likuma 11.pants nosaka: (1) Aizsardzības ministrija: 1) izstrādā un īsteno valsts aizsardzības politiku; 2) plāno valsts aizsardzībai nepieciešamos līdzekļus un iesniedz Ministru kabinetam ar to saistītos priekšlikumus; 3) nodrošina valsts aizsardzībā iesaistītā personāla pārvaldi un militāro izglītību. (Nekas nav teikts par iekšējo drošību, likumu ievērošanu un kārtību valstī). Kāda ir valsts aizsardzības politika? Kur tas ir skaidri formulēts?

Pagaidām neesmu dzirdējis vai lasījis atbildīgo amatpersonu skaidru šo pamatjēdzienu formulējumu. Mans piedāvājums ir:
"Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas (NDK) kontekstā - DROŠĪBA ir valsts politisko, ekonomisko, militāro (fiziskās drošības - aizsardzības) un sociāli tiesisko pasākumu sistēma, ko izveido, lai garantētu valsts drošību un iedzīvotāju aizsardzību."

"Aizsardzības ministrijas un NATO kontekstā vārds AIZSARDZĪBA nosaka pasākumu kopumu cīņai ar NATO Stratēģiskajā koncepcijā noteiktajiem draudiem, riskiem un izaicinājumiem: globālā terorisma draudiem, kiberuzbrukumiem, enerģijas resursu drošību, globālajām klimata izmaiņām (papildus - hibrīda kara draudiem)."

AIZSARDZĪBAS POLITIKA. Latvija ir NATO un ES valsts. NATO valstu aizsardzības politika ir kolektīvā aizsardzība, kas veidota pēc viedās (gudrās) aizsardzības principiem. Divi citāti:

Kā atzīmēja ASV vēstniece Saeimas AIKN komisijas sēdē, NATO un ES "kolektīvā aizsardzība" ir šo organizāciju valstu "pašaizsardzība".

Kā atzīmēja Lietuvas ģenerālis Kronkraitis, "kolektīvie spēki var veikt teritoriālo aizsardzību, bet teritoriālie spēki nevar veikt kolektīvo aizsardzību."

Valsts prezidentam šo jautājumu sapratne būtu ļoti nepieciešama. Cerams, tā būs. 

Cieņā,
Kārlis Krēsliņš

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press