Jaunākās ziņas

KARŠ UKRAINĀ

Kārli, labdien! Mani sauc Ivans Skrjabins. Esmu Igaunijas izdevuma Postimees žurnālists. Mani Latvijas žurnālisti kolēģi ieteica tavu kontaktu. Vai varu novērst jūsu uzmanību ar nelielu eksperta…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

Skats Latvijas nākotnē – lietu būtība (Stambulas konvencija)

Autors: Dr.habil.sc.ing. Kārlis Krēsliņš

IEVADS. Latvijas iedzīvotājiem aktuāls ir jautājums par mūsu nākotni. Es vairāk nekā pirms 6 gadiem uzrakstīju līdzīgu rakstu, bet tad tomēr situācija pasaulē bija citādāka. [1. http://www.kreslins.lv/article/lv/skats-nakotne-lietu-butiba]. Tur es mēģināju ieskicēt cilvēces attīstības likumsakarības. Ekonomikai ir tāda interesanta īpašība, ka, analizējot to laikā - simtgades un tūkstošgades griezumā vai telpā -. lielas teritorijas, tad ekonomika var pastāvēt tikai augot un attīstoties.
KONKURENCE. Tagad mēģināšu veikt konkurences lomas analīzi mūsu dzīvē. Tā ir visur - mikropasaulē, dabā, starp dzīvnieku sugām utt. Mēģinājums ieviest sociālismu un komunismu ir beidzies neveiksmīgi. Ekonomikas veiksmīgai attīstībai pamatā ir konkurence. Mani ļoti pārsteidza Džona Kelhuna eksperimenti, 25 eksperimenti ar grauzējiem, un visi tie beidzās līdzīgi. Eksperiments "Visums" jeb Kuram tā Paradīze ir vajadzīga? [Konstantīna Karelova raksts no nedēļraksta "Taini XX veka", 2015. gada 1./2. numura.]


Medicīnā grauzējus izmanto, lai pārbaudītu jauno zāļu iedarbību uz dzīviem organismiem. Mēs esam daudz lasījuši vai zinām no savas pieredzes par grauzēju - žurku un peļu - spēju izdzīvot dažādās situācijās. Eksperimenta būtība bija izveidot grauzēju paradīzi. Rezultāti pārsteidz.
Grauzējiem tika izveidots pilns komforts. Plēsoņu un infekciju uzrašanās bija izslēgta. "Paradīze" bija rēķināta ar komfortablu, vienlaikus, deviņu ar pustūkstošu peļu eksistenci, taču reāli visā kolonijas eksistēšanas laikā tur dzīvoja nedaudz vairāk nekā divi tūkstoši.
Pirmie iemītnieki. Tātad eksperiments sākās. Četri tēviņi un četras mātītes pirmie spēra soļus savos valdījumos. Saskaņā ar Kelhuna gradāciju, tā bija stadija "A" - nepazīstamās teritorijas apgūšanas periods. Drīz sākās stadija "B" - iemītnieki novērtēja lieliskos eksistēšanas apstākļus un sāka aktīvi vairoties - peļu skaits dubultojās katras 55 dienas. Taču jau pēc desmit mēnešiem, neraugoties uz to, ka vietas vēl bija pilnīgi pietiekami, bet ūdens un barība - joprojām papilnam, sākās stadija "C" - populācijas pieaugums jūtami samazinājās. Tagad skaits divkāršojās katras 145 dienas. Momentā, kad iesākās stadija "C", "Paradīzē" dzīvoja apmēram 600 peļu. Kam interesē detalizētāk, var izlasīt [1].
Kolonijas gals. Stadijas "D" sākšanās brīdī vidējais peļu vecums jau bija 776 dienas, tas ir, par 200 dienām pārsniedza augšējo reproduktīvā vecuma robežu. Jauno peļu mirstība sasniedza 100 procentus, bet grūsno mātīšu skaits tuvojās nullei. Neraugoties uz barības pārpilnību, zēla kanibālisms, tēviņi praktizēja homoseksuālismu, bet dažas grūsnas palikušās mātītes atteicās audzināt mazuļus un vienkārši nogalināja tos. Eksperimenta 1780. dienā nomira pēdējais "Paradīzes" iemītnieks.
Neilgi pirms tik bēdīgā gala Džons Kelhuns paņēma no kolonijas dažas tēviņu "skaistuļu" un "vientuļo un neatkarīgo" mātīšu grupas un pārcēla peles uz citu "Paradīzi" ar tikpat ideāliem eksistences apstākļiem kā iepriekš, turklāt tur bija vēl vairāk vietas. Zinātnieki cerēja, ka peles, nokļuvušas neapdzīvotā teritorijā, sāks uzvesties kā pirmie ieceļotāji, tas ir, sāks aktīvi vairoties. Taču brīnums nenotika - "skaistuļi" un vientuļās mātītes atteicās no ģimenes veidošanas un drīz vien nomira no vecuma.
Divas nāves. Pēc eksperimenta rezultātiem Džons Kelhuns izveidoja divu nāvju teoriju. Pirmā nāve bija garīgā nāve, kad neraugoties uz neierobežotiem resursiem, jaunie nespēj atrast sev vietu dzīvē. "Skaistuļi" tēviņi un "vientuļās un neatkarīgās" mātītes, pēc Kelhuna domām, bija tieša cilvēku analoģija, kuri, dzīvojot bez spiediena un stresa, vienkārši atsakās no savas sugas turpināšanas. Tādi cilvēki savu dzīvi velta rutīnas darbiem un vienkāršai eksistencei, kas sastāv vienīgi no sevis sakopšanas. Vēl vairāk, uz visiem laikiem atteikušies no cīņas par jebko, "skaistuļi" ātri vien zaudē jebkādas spējas uz spēcīgu rīcību, tas ir, pārstāj būt vīrieši tiešā un pārnestā šī vārda nozīmē. Bet pēc gara nāves fiziskā nāve ir neizbēgama un iestājas ļoti ātri.
Lasot internetā rakstus un skatoties, kā jaunatne atzīmē svētkus civilizētajā Lielbritānijā, esot komandējumā Londonā, pie viesnīcas redzēju uz trotuāra guļošu meiteni līgavas kleitā, kas bija līdz nemaņai piedzērusies. Man tas izsauca asociācijas ar iepriekš aprakstīto eksperimentu. Cilvēkiem ir ko padomāt par dzīves galvenajām vērtībām – tradicionālo ģimeni, bērniem.
Kompleksā nākotne – 2030. NATO izveidoja ~500 pasaulē zināmu zinātnieku grupu, kas veica analīzi un izpēti, kāda būs kompleksā pasaule 2030. gadā. Man bija iespēja piedalīties šajā darbā. 2008.gadā es vadīju vienu no izpētes apakškomisijām. Mūsu secinājumi, prognozes piepildās. [1].
NOTIKUMI LATVIJĀ. Bijušais premjers Kariņš starptautiskajai sabiedrībai ir paziņojis, ka Latvijas valdība tika mainīta, lai varētu apstiprināt Stambulas konvenciju. Cilvēki, kas to negrib, pēc Kariņa domām, ir Putina atbalstītāji. Tagad ir izveidota jauna valdība un koalīcija, kas varēs nobalsot par Stambulas konvenciju Saeimā. Ne uzreiz, bet pakāpeniski. Sākumā steidzamības kārtībā apstiprinot paketi par viendzimuma ģimenēm, izplatot atbilstošo literatūru jau bērniem utt.
Satversmē nav skaidri formulēts jēdziens ģimene, bet tikai noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta ģimeni, laulību, vecāku un bērna tiesības. Dažādi politiskie spēki un sabiedriskās organizācijas ir mēģinājuši ierosināt Satversmē iekļaut precīzāku definīciju ģimenei, bet līdz šim bez panākumiem. Piemēram, tāds NA formulējums: “Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, kas balstīta laulībā, asinsradniecībā vai adopcijā, vecāku un bērna tiesības, ieskaitot tiesības augt ģimenē, kuras pamatu veido māte (sieviete) un tēvs (vīrietis).
KO UN KĀ DARĪT? Pirmkārt, vajag organizēt referendumu un dot iespēju Latvijas vēlētājiem izteikt savu viedokli par Stambulas konvenciju. Tikai skaidri noformulēt konvencijas būtību, lai jebkuram vēlētājam tā būtu skaidra. Piemēram:

 

Tagad daudzi ir iemācījušies indi ietērpt skaistā apvalkā un veiksmīgi apmānīt cilvēkus. Vēlams būtu dzirdēt, ko nevar izdarīt valsts normatīvie akti, lai aizsargātu sievietes, bērnus un citus ģimenes locekļus bez Stambulas konvencijas.
Ja referendumā Saeimas viedoklis nesakrīt ar vēlētāju viedokli, tad vajadzēs atlaist Saeimu un deputātiem, kas uzskata, ka cilvēks ir sociāla būtne, nav vīrieša un sievietes, tēva un mātes, bet cilvēks tikai uz laiku pilda šos pienākumus, meklēt citus vēlētājus jeb citu valsti.
Otrkārt, dažreiz cilvēki neiet balsot, jo netic, ka tas kaut ko mainīs. Mainīs, un ir izstrādāti vairāki priekšlikumi. Daži piemēri.
Pirmkārt, [2 - VĒLĒTĀJU TIESĪBAS (Vēlētājiem ir jādod tiesības kontrolēt Saeimas darbu) http://www.kreslins.lv/article/lv/veletaju-tiesibas-veletajiem-ir-jadod-tiesibas-kontrolet-saeimas-darbu ] rakstā ir izteikti priekšlikumi, ka varētu atsaukt deputātus, kas nepilda dotos solījumus. Domāju, tad arī Latvijā pieaugtu vēlētāju aktivitāte piedalīties vēlēšanas un aktivizēt savu politisko darbību. Tagad Latvijā starp Baltijas valstīm tā ir viszemākā.
Otrkārt, tiesību un atbildības balanss.SECINĀJUMI.
Pirmkārt, obligāti cīnīties par iespēju izteikt savu viedokli referendumā. Tas ir sarežģīts uzdevums savākt vairāk nekā 155 000 balsis, lai notiktu referendums. Tas ir tests Latvijas sabiedrībai, lai mēs spētu izdzīvot.
Otrkārt, vajag rast iespēju saliedēt sabiedrību, pamatojoties uz sabiedrības vairākuma vienotu sapratni par ģimeni. Tagad tas ir iespējams, tikai organizējot referendumu, un ar sapratni skatīties uz obligātu dalību referendumā un atbildes izvēli. Pretējā gadījumā mūsu galvenais drauds būs sabiedrības sašķeltība.
Treškārt, daudzi atceras, kā notiek kāpiens nosacītā ellē. Varavīksnes krāsas - jauka dabas parādība, bet saskaros ar grūtībām to izskaidrot mazbērniem, kad redz šo krāsu praida parādēs. Tagad Saeimas aktīva darbība, lai veidotu pamatu Stambulas konvencijas atzīšanai. Bet, domāju, vēl ir, kur krist, jo plašsaziņas līdzekļos parādās raksti par ģimenes veidošanu ar dzīvniekiem.
Pirms vairāk nekā 10 gadiem mazmeita mācījās Rīgas ģimnāzijā un centās mani pārliecināt, ka LGBT pārstāvji ir talantīgāki utt. Man izdevās atklāti izrunāties, un tagad viņa ir beigusi augstskolu Dānijā, precējusies ar vīrieti. Viss labi, bet vai tas ir garantēts citiem bērniem, kuriem jau skolā stāstīs, ka cilvēks ir sociāla būtne un tikai uz laiku pilda vīrieša vai sievietes pienākumus.
[1] - http://www.kreslins.lv/article/lv/skats-nakotne-lietu-butiba;
[2] - VĒLĒTĀJU TIESĪBAS (Vēlētājiem ir jādod tiesības kontrolēt Saeimas darbu) http://www.kreslins.lv/article/lv/veletaju-tiesibas-veletajiem-ir-jadod-tiesibas-kontrolet-saeimas-darbu;

Komentāri

Atzīmēti ar * lauki ir obligāti

Vārds: *
E-pasts: *
(Netiks publicēts)
Komentārs: *
Drošības kods
Pārlādēt
Ievadiet drošības kodu: *
 
Pievienot

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press