Jaunākās ziņas

KARŠ UKRAINĀ

Kārli, labdien! Mani sauc Ivans Skrjabins. Esmu Igaunijas izdevuma Postimees žurnālists. Mani Latvijas žurnālisti kolēģi ieteica tavu kontaktu. Vai varu novērst jūsu uzmanību ar nelielu eksperta…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

Preses apskats par Zolitūdes komisijas gala ziņojumu

Autors: Preses apskats

 

Preses konference:

http://bb.vesti.lv//news/video-kaimins-parada-to-ko-neradis-televizija?5867&utm_source=delfi&utm_medium=news-widget&utm_campaign=Links-in-partner-sites 

 

 

Raksta adresehttp://skaties.lv/latvija/organizatori-saniknoti-par-rd-lemumu-aizliegt-izstadi-maidana-cilveki/

Teksts:
Svarīgākais ir novērst Zolitūdes traģēdijas atkārtošanos, nevis strīdi par amatpersonu vārdiem parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumā, šādu viedokli šodien žurnālistiem pauda Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).
Straujuma žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes sacīja, ka tiesībsargājošās iestādes veic savu darbu saistībā ar Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu.
Notiekošo saistībā ar ziņojumu Straujuma raksturoja kā "tādas zināmas spēles", uzsverot, ka cilvēkiem svarīgais ir, lai šādas traģēdijas nekad vairs neatkārtotos.

 

Valdības vadītāja piebilda, ka civilās aizsardzības likums jau pārstrādāts, tāpat izstrādāta jauna būvniecības procesa kārtība. Tas ir galvenais - sakārtot likumdošanu, lai traģēdijas vairs nevarētu atkārtoties, akcentēja politiķe.
Viņa arī nedomā, ka sabiedrībai palīdzēs diskusija par to, "kurš [no amatpersonām] ko ir pieņēmis, kurš ko nav pieņēmis".
Kā ziņots, atcelta šodien plānotā Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde, kurā bija iecerēts apstiprināt komisijas galaziņojumu, aģentūru LETA informēja Ringolds Balodis (NSL).
Komisijas sēde tika atcelta tāpēc, ka Baloža rīcībā nonākusi informācija par vairāku politisko spēku vienošanos panākt, lai no galaziņojuma teksta tiek izslēgti tā projektā pašlaik pieminēto septiņu politiķu un amatpersonu vārdi un uzvārdi, tai skaitā ekspremjers Valdis Dombrovskis (V) un Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S).
Deputāts Artuss Kaimiņš (LRA) aģentūrai LETA bija paudis, ka atbildīgo personu izslēgšanu no galaziņojuma atbalstot komisijā pārstāvētie "Vienotības", "Saskaņas" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, kā arī parlamentāriete Inguna Rībena (VL-TB/LNNK). Kaimiņš šādu rīcību uzskata par pilnīgi nepieņemamu, norādot, ka šādā veidā Saeimā ir izveidots "Molotova-Ribentropa pakts II".
Taču vairāki Kaimiņa nosaukto politisko spēkiem Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti - Zenta Tretjaka (S), Kārlis Seržants (ZZS) un Inguna Rībena (VL-TB/LNNK) - noliedz, ka pastāvētu atsevišķu politisko spēku vienošanās panākt, lai no komisijas galaziņojuma tiek izslēgti atbildīgo personu vārdi. Daļa aģentūras LETA aptaujāto deputātu atturas pagaidām atklāt savu nostāju iespējamā balsojumā, savukārt "Vienotības" pārstāvji sola atbalstīt uzvārdu neminēšanu.
Ziņu aģentūra LETA

Raksta adrese: http://www.focus.lv/latvija/politika/balodis-ar-zzs-un-na-velas-runat-par-zolitudes-komisijas-galazinojuma-pienemsanu

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai, 13.10.2015, Jānis Lasmanis, lpp: 5

 

Teksts:
Saeimas Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājs Ringolds Balodis ("No sirds Latvijai") vēlas tikties ar Nacionālās apvienības (NA) un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakciju vadītājiem, lai runātu par partiju nostāju komisijas galaziņojuma pieņemšanā.
Balodis aģentūrai BNS pauda, ka šobrīd ir apdraudēta komisijas gala ziņojuma pieņemšana, jo gadījumā, ja tajā tiek minēti atbildīgo vārdi, tad var nepietikt balsu ziņojuma apstiprināšanai.
Tagad galaziņojuma projektā kā atbildīgie minēti bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ("Vienotība"), bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars ("Vienotība"), Daniels Pavļuts, bijušie ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss ("Vienotība") un Juris Pūce, Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa") un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.
Balodis pieļāva, ka "Saskaņas" un "Vienotības" deputāti varētu balsot pret gala ziņojuma pieņemšanu, ja paliek spēkā šāds atbildīgo personu saraksts. Tāpat neesot skaidrības par citu koalīcijas deputātu nostāju.
Balodis pieļāva iespēju, ka tiksies arī ar "Saskaņas" frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču.
Komisijas vadītājs apstiprināja, ka problēmas ar atbalstu galaziņojuma pieņemšanai radušās, kad deputāti nolēma tajā minēt atbildīgo personu vārdus.
"Sākumā mēs komisijā nevērtējām Rīgas domi pārstāvošo personu atbildību, jo paralēli komisijas gaitai norisinājās policijas kriminālprocess. Tad, kad gala ziņojumā kā atbildīgie parādījās pieci "Vienotību" pārstāvoši politiķi, tad partiju pārstāvošais Ints Dālderis rosināja gala ziņojumā iekļaut Rīgas domi pārstāvošas personas. Tas bija tāds slīpēts stratēģisks manevrs," klāstīja Balodis.
Iepriekš Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija galaziņojumu plānoja apstiprināt 12.oktobrī. Galaziņojums ir pieejams komisijas mājaslapā.
Balodis pirmdien plkst.16 sasaucis preses konferenci.
Rīgā, Zolitūdē, veikalā "Maxima" 2013.gada 21.novembra vakarā iebruka jumts. Katastrofā gāja bojā 54 cilvēki, tostarp trīs glābēji, bet ievainoti tika vēl vairāki desmiti cilvēku.
BNS

 

 

Teksts:

 Deviņus mēnešus ilgušais Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbs draud izvērsties par kārtējo politisko farsu. Piemirstot par komisijas identificētajām nepilnībām normatīvajos aktos, politiķi pēkšņi koncentrējas uz šo - būt vai nebūt galaziņojumā politisko atbildību par traģēdiju nesošo vārdiem.

Komisija darbu pie būvniecību regulējošās normatīvās bāzes, ko tās vadītājs Ringolds Balodis, uzsākot darbu, dēvēja par primāro uzdevumu, beigusi jau labu laiku. Taču aizķeršanos radīja redzamākā komisijā strādājošā deputāta - Artusa Kaimiņa - ierosinājums ziņojumā iekļaut arī to personu vārdus, kas ir politiski un morāli atbildīgi par 54 cilvēku dzīvību aiznesušo traģēdiju.

Ļaujas kārdinājumam Atbildīgo skaits, partiju pārstāvjiem izmantojot izdevīgo platformu politisko rēķinu kārtošanai, vairākkārt svārstījās, līdz tas apstājies pie septiņiem. Komisijas vairākums uzskata, ka par traģēdiju morāli un politiski atbildīgie ir bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars un Daniels Pavļuts, bijušie Ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss un Juris Pūce, kā arī Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs un Rīgas pilsētas būv-valdes vadītājs Inguss Vircavs. Pārsvarā Vienotības un Saskaņas biedri.

Šāda situācija nepriecē ne Wenoff-bu, kuras pozīcijas jau krietnu laiku nav tās stabilākās, ne Saskaņu, kuras publiskai pēršanai par labu tiek atzīts gandrīz jebkurš iemesls.

Izšķirīgam solim saņēmās Vienotību pārstāvošais komisijas sekretārs Ints Dālderis, kas iesniedzis priekšlikumu pirms galaziņojumā apstiprināšanas balsot par to, lai politiski un morāli atbildīgos vārdus no ziņojuma izsvītrotu.

Saskata sazvērestību Tas komisijas vadītājā un A. Kaimiņā radījis pamatīgas, neoficiālas informācijas apstiprinātas, bažas, ka Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), Vienoffba un Saskaņa, aizmirstot politiskās nesaskaņas, vienojušās apvienot spēkus un I. Dāldera priekšlikumu apstiprināt balsojot.

Tieši šā iemesla dēļ pirmdien uz nedēļu vai divām atcelta sēde, kurā komisija bija plānojusi apstiprināt galaziņojumu. Šajā laikā A. Kaimiņš ar savu vēlētāju starpniecību bombardē komisijas deputātus ar kauninošām elektroniskajām vēstulēm, bet R. Balodis iecerējis tikties ar ZZS un Vienotības līderiem, lai noskaidrotu - eksistē šāda vienošanās vai nē.

Komisijas vadītāja un A. Kaimiņa nosaukto partiju pārstāvji gan noliedz šādas vienošanās eksistenci. Piemēram, ZZS pārstāvošais Kārlis Seržants skaidro, ka viņa politiskais spēks patiešām neatbalsta uzvārdu iekļaušanu ziņojumā, bet pat gadījumā, ja tie tur būtu, abi komisijā strādājošie zalzemnieki galaziņojumā atbalstītu.

Politiska izrēķināšanās » Tiesa, ZZS pārstāvji melnajā sarakstā nav iekļuvuši, tādēļ viņu izvēle ir vieglāka. Saskaņa un Vienotība ir sarežģītākā situācijā. Atzīstot, ka viņš nezinot, kā reaģētu, ja sarakstā nebūtu N. Ušakova, Saskaņas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs norāda, ka komisijas darbība aizvien vairāk izskatās pēc politiskas izrēķināšanās. Pēc viņa domām, deputātiem par saviem kolēģiem nevajadzētu moralizēt, bet politisko atbildību izvērtēs vēlētāji. Politiķis uzskata, ka par atbildību traģēdijā lai spriež tiesīb-sargājošās iestādes un, ja pietiek pierādījumu par kāda atbildību, lai to sauc pie kriminālatbildības.

Arī komisijā strādājošais Wenoff-bu pārstāvošais Aleksejs Loskutovs uzskata, ka komisija kļuvusi par politiskās izrēķināšanās instrumentu, jo neesot pārliecības, ka starp nosaukto valdības locekļu lēmumiem un traģēdiju ir cēloņsakarība.

Pašlaik nav skaidrs, vai komisijai būs galaziņojums vai nebūs. R. Balodis, A. Kaimiņš, No sirds Latvijai līdere Inguna Sudraba, kā arī Nacionālās apvienības pārstāvis Kārlis Krēsliņš uzskata, ka ziņojumam bez atbildīgo vārdiem nebūs jēgas, un pilnīgi iespējams, ka šie deputāti atteiksies apstiprināt ziņojumu, kurā to nebūs, šādi nolemjot kārtējās parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbu padarīt par farsu.

Raksta adrese: http://www.la.lv/vairaki-deputati-noliedz-ka-pastavetu-vienosanas-panakt-atbildigo-personu-izslegsanu-no-zolitudes-galazinojuma/

 

Teksts:
Vairāki Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti noliedz, ka pastāvētu atsevišķu politisko spēku vienošanās panākt, lai no komisijas galaziņojuma tiek izslēgti atbildīgo personu vārdi.
Deputāts Artuss Kaimiņš (LRA) aģentūrai LETA bija paudis, ka atbildīgo personu izslēgšanu no galaziņojuma atbalstot komisijā pārstāvētie “Vienotības”, “Saskaņas” un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, kā arī parlamentāriete Inguna Rībena (VL-TB/LNNK). Kaimiņš šādu rīcību uzskata par pilnīgi nepieņemamu, norādot, ka šādā veidā Saeimā ir izveidots “Molotova-Ribentropa pakts II”.
Daļa aģentūras LETA aptaujāto deputātu atturas pagaidām atklāt savu nostāju iespējamā balsojumā, savukārt “Vienotības” pārstāvji sola atbalstīt uzvārdu neminēšanu.
Parlamentāriete Zenta Tretjaka (S) noliedza, ka viņa būtu iesaistīta vienošanās panākšanā starp Kaimiņa minētajiem politiskajiem spēkiem. Politiķe vienlaikus atzina, ka nepiekrīt visu septiņu uzvārdu minēšanai ziņojumā, tāpēc vēlēsies uzklausīt argumentus par personu vārdu saglabāšanu vai izslēgšanu no dokumenta. Līdz ar to deputāte atturas prognozēt, kādu nostāju ieņems balsojuma laikā. Viņa norādīja, ka iepriekšējās komisijas sēdes sasaukšanas apstākļi un šodien paredzētās sēdes atcelšana ir radījusi neskaidrību.
Arī deputāts Kārlis Seržants (ZZS) nav dzirdējis par šādu vienošanos un nav bijis klāt tādas tapšanā, aģentūrai LETA sacīja deputāts. Taujāts, vai viņš ar kolēģi, deputātu Juri Vectirānu (ZZS) atbalstītu komisijas sekretāra Inta Dāldera (V) priekšlikumu par uzvārdu svītrošanu, Seržants norādīja, ka nevar atbildēt, kā rīkosies komisijas sēdē pēc divām nedēļām. Politiķis pauda, ka “divu kungu” publisko rīcību uzskata par bezprecedenta spiedienu par to, kā jābalso komisijā. Seržants atturējās komentēt, vai šie “kungi” ir komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis (NSL) un Kaimiņš.
Šādas vienošanās pastāvēšanu noliedza arī Inguna Rībena (VL-TB/LNNK). Politiķe skaidroja, ka pašlaik vēl pāragri spriest, kā viņa balsos par Dāldera priekšlikumu, jo komisijas sēde notiks ne agrāk kā pēc nedēļas. Viņa atgādināja, ka panākusi, ka morālā un politiskā atbildība galaziņojumā tiek prasīta no Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāja Ingusa Vircava.
Savukārt komisijas deputāts Aleksejs Loskutovs (V) pauda, ka, galaziņojumā uzsvaru liekot uz Valsts būvinspekcijas (VBI) likvidāciju un amatpersonu vainošanu par šo soli, tiek veidots vienpusīgs skatījums. VBI likvidācija notika ekonomiskās krīzes laikā, savukārt būvniecības kontrole bija nodota pašvaldību pārziņā, skaidroja politiķis. Viņš starp valdības lēmumiem un traģēdiju nesaskata cēloņsakarību un piebilda, ka arī eksperti komisijas sēdēs nav minējuši vienu konkrētu soli, kas novedis pie nelaimes. Tāpēc politiķis arī neuzskata par nepieciešamu konkrētu atbildīgo personu minēšanu ziņojumā. Savukārt parlamentārieša Kaimiņa pausto Loskutovs nekomentē.
Iniciators priekšlikumam par visu politiķu un amatpersonu vārdu izslēgšanu no ziņojuma deputāts Dālderis norāda, ka, kamēr izmeklēšana un tiesa nav noskaidrojusi patiesos ēkas sabrukšanas iemeslus, runāt par konkrētām personām kā atbildīgajiem ir pāragri. “Komisijas rīcībā nav izmeklēšanas laikā savāktā faktoloģiskā materiāla, tādēļ jebkuru vainīgo nosaukšanai nav nekāda juridiska pamata,” uzsver deputāts, arī atturoties komentēt Kaimiņa izteikumus.
Kaimiņš šodien Zolitūdes parlamentārās izmeklēšanas galaziņojuma aktualitātēm veltītajā preses konferencē Tretjaku, Seržanu un Rībenu apsūdzēja melos, komentējot šo deputātu apgalvojumus, ka attiecīga vienošanās nav panākta.
Savukārt komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis (NSL) norādīja, ka viņa rīcībā nonākušas tenkas, ka valdošā koalīcija vienojusies atbildīgo personu uzvārdus ziņojumā neminēt. Ja tāds būs gala iznākums, Balodis plāno konsultēties ar savas partijas “No sirds Latvijai” līderi Ingunu Sudrabu, kas arī strādā parlamentārās izmeklēšanas komisijā, lai vienotos, vai atbalstīt šādu galaziņojumu.
Kā ziņots, parlamentārietis Kaimiņš uzskata, ka, ja viņa minētie deputāti nobalsos par atbildīgo personu vārdu un uzvārdu izslēgšanu, viņiem būtu jānoliek mandāts, pārliecināts politiķis.
Jau vēstīts, ka atcelta šodien plānotā Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde, kurā bija iecerēts apstiprināt komisijas galaziņojumu, savukārt preses konference plkst.16 notiks, aģentūru LETA informēja komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis (NSL).
Komisijas sēde ir atcelta tāpēc, ka Baloža rīcībā nonākusi informācija par vairāku politisko spēku vienošanos panākt, lai no galaziņojuma teksta tiek izslēgti tā projektā pašlaik pieminēto septiņu politiķu un amatpersonu vārdi un uzvārdi, tostarp ekspremjers Dombrovskis un Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.
Komisijas vadītājs plāno tikties ar nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-”Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un Zaļo un ZZS vadību, lai pārrunātu izveidojušos situāciju. Viņš neizslēdz iespēju, ka tikšanās varētu notikt arī ar partijas “Saskaņa” politiķiem.
Komisijas sēdi galaziņojuma apstiprināšanai varētu sasaukt divu nedēļu laikā, prognozēja Balodis.
Kā ziņots, komisija šodien bija plānojusi lemt par galaziņojuma apstiprināšanu. Tā pašreizējā projektā par traģēdiju kā morāli un politiski atbildīgie minēti bijušais Ministru prezidents Dombrovskis, bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars (V) un Pavļuts, bijušie Ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss (V) un Juris Pūce (“Latvijas attīstībai”), Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.
Komisijas sekretārs Dālderis gan bija paudis apņēmību rosināt no galaziņojuma izņemt šo personu uzvārdus, jo, kā uzskata politiķis, komisijai nevajadzētu tēlot tiesu. Neviens komisijai nav deleģējis tiesības noteikt atbildīgās personas, tāpēc šāda “ākstīšanās” jābeidz, norāda deputāts.
Jau vēstīts, ka 2013.gada 21.novembrī, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.
LETA

 

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press