Jaunākās ziņas

NĀKOTNES PASAULE

IEVADS. Pasaulē notiek daudz it kā neatkarīgu notikumu. ASV prezidenta vēlēšanas un sabiedrības sašķelšanās divās diezgan radikālās daļās, mazāk vai vairāk tas notiek…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

Mana uzstāšanās Saeimas plenārsēdē 23.02.2017 par militārās pensijas indeksāciju

Autors: Kārlis Krēsliņš

 

1) Vai ir liels konkurss gribētāju nākt dienēt NBS? Nē, nav liels konkurss. Lietuvā OMD ieviešana bija saistīta ar problēmām rekrutēt profesionālam dienestam pietiekami daudz karavīrus, tādēļ Latvijā vajadzētu dot ieguvumus (bonusus) NBS karavīriem, piemēram, izdienas pensijas indeksācija.

 

2) Interesanta ir AM ministra parakstītā vēstulē teiktais, ka “Turklāt jāņem vērā, ka izdienas pensionāri ir darbaspējīga kategorija un ļoti svarīgi, lai izdienas pensijas apmērs būtu tāds, kas veicinātu visus atvaļinātos karavīrus aktīvi iesaistīties darba tirgu.” Tas ir oriģināli un tad jau jautājums ir vai vispār ir jāmaksā izdienas pensija? 90.gadu sākumā man piedāvāja darbu bandīti, jo biju sporta meistars šaušanā ar pistoli un karate instruktors. 2005.g aizgāju izdienas pensija, iestājos 17.ZS bataljona un man piedāvāja darbu – vārtus virināt. JS virsniekiem nedod iespējas saņemt tiesības vadīt civilos kuģus.

 

3) Viens piemērs. Augstākajam virsniekam – ģenerālim ar 42.gadu izdienu, izdienas pensija ir mazāka nekā seržantam, kam izdiena militārajā dienestā ir trīs reizes mazāka, bet izdienas pensija lielāka. Ko tad runāt par vecāku virsnieku un viņu padoto, izdienas pensiju salīdzinājumu. Tas ir taisnīgi? Nedomāju.

Tādu cilvēku ir diezgan daudz, vismaz 2014.gadā tie bija ~800 rezerves karavīri, kam pienāktos pensiju indeksācijā. Bruņotajos spēkos būtiskas ir pakāpes. Esošā situācija neveicina karavīru sapratni par taisnīgumu.

Aizvakar vieno no tiem - pirmo NBS štāba priekšnieku pulkvedi Juri Arnesu apglabājam Mārupes kapos. Viņam vairs nevajadzēs indeksēt vai pārskatīt pensiju.

 

4) Izdienas pensija tikai karavīriem tiek maksāta no sava militārā budžeta, un uz Labklājības ministriju tas praktiski neatteicas. Sasniedzot vecuma pensijas gadus, karavīra pensija būs vai paliek izdienas pensijas lielumā, vai saņems vecuma civilo pensiju, ja tā būs lielāka, nekā izdienas pensija.

Piemēram, es saņemu civilo vecuma pensiju, kas ir ~2x lielāka nekā mana ģenerāļa izdienas pensija, bet to gan maksā no kopējā valsts pensiju fonda. Tad kad vairāk nāksies maksāt karavīriem no civilā pensiju fonda – maksājot dažus gadus mazas izdienas pensijas no aizsardzības budžeta un tad atlikušo dzīvi no civilā pensiju fonda.

 

5) Latvijas Augstākās padomes deputātiem pensionāriem, kuriem pensijas tiek aprēķinātas – indeksētas, pārskatītas atbilstoši Saeimas deputātu šodienas atalgojuma lielumam. Labs piemērs, ko vajadzētu izmantot arī karavīriem, ne pēc pensiju lieluma, bet pēc pensiju indeksācijas principiem.

 

6) Karavīriem algas nemainās bieži, vismaz ne katru gadu, kā deputātiem. Iespējams, reizi 5 gados, kas prasītu pensiju indeksāciju, daļai izdienas pensiju saņēmējiem.

 

Balsošanas rezultātus skat šeit: Balsošanas rezultāti23.07.doc

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press