Jaunākās ziņas

Mūsdienu valsts militārā stratēģija (Latvijas piemērs)

Valsts nelikumīgas darbības, lai paplašinātu savu ietekmi pasaulē. Moldova, kad sabruka PSRS, Gruzijā, kur bija iekšējais konflikts, miera uzturētāji no Krievijas un ar…

Lasīt tālāk

Aptaujas

Vai atbalstāt Valsts prezidenta priekšlikumus?

Balsot

Latvija drošībai nākamgad tērēs par 120 miljoniem eiro vairāk

Autors: Komentāri: Kārlis Krēsliņš

RAKSTS:

 http://www.delfi.lv/bizness/budzets_un_nodokli/latvija-drosibai-nakamgad-teres-par-120-miljoniem-eiro-vairak.d?id=46351793

KOMENTĀRI:

1) Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas (NDK) kontekstā - drošība ir valsts politisko, ekonomisko, militāro (fiziskās drošības - aizsardzības) un sociāli tiesisko pasākumu sistēma, ko izveido, lai garantētu valsts drošību un iedzīvotāju aizsardzību.
No tā izriet, ka viss valsts budžets tiek tērēts drošībai. Mēs par to runājām veidojot 2000. gadā Rīcības plānu dalībai NATO (RPDN) vai MAP.


2) Mans piedāvājums bija un ir - Aizsardzības ministrijas un NATO kontekstā vārds AIZSARDZĪBA nosaka pasākumu kopumu cīņai ar NATO Stratēģiskajā koncepcijā noteiktajiem draudiem, riskiem un izaicinājumiem:
globālā terorisma draudi; kiberuzbrukumi; enerģijas resursu drošība; globālās klimata izmaiņas. Tagad tos var papildināt ar hibrīdkara elementiem.

3) Papildus diskusijām, kā Eiropas valstīm "apvienot resursus un dalīt atbildību" (pooling and sharing) attiecībā uz militārajām spējām, rodas fundamentāls politisks jautājums - kāds ir absolūtais militāro spēku minimums, kas šobrīd ir nepieciešams suverēnai Eiropas valstij? Citiem vārdiem - kuras ir tās svarīgākās lietas, bez kurām nevar iztikt, pat ja "viedā aizsardzība" darbojas perfekti? Izrādās, atbildēt uz šo jautājumi ir pārsteidzoši grūti.

4) Kādām ir jābūt valsts minimālajām aizsardzības spējām?
Lielākās daļas aizsardzības analītiķu tūlītēja atbilde būtu - valstij ir nepieciešams nodrošināt uzticamu teritoriālo aizsardzību, pretējā gadījumā tā vairs nebūs suverēna valsts.
Taču, ja šī atbilde ir pareiza, daudzas valstis tādā gadījumā jau sen būtu zaudējušas savu suverenitāti, pat lielākās no tām.

Daudz interesantāku atbildi uz šo jautājumu sniedz Fēliks Zaidlers, jauns vācu drošības jautājumu pētnieks un doktora kandidāts.
Viņaprāt, viss, kas valstij ir nepieciešams, ir ātrās reaģēšanas spēki un speciālo operāciju vienības, lai tās var glābt savus pilsoņus ārkārtas situācijās ārvalstīs.
http://www.sargs.lv/Viedokli/2013/05/17-01.aspx#lastcomment

Atmiņu krātuves

Dienas citāts

Mūsu pagātnes lēmumi veido mūsu tagadni


Imants Ziedonis

Laiki nav svarīgi.Svarīgs ir cilvēks


VIENS DZELŽAINS CITĀTSNO 'DZELZS LĒDIJAS' TEČERES MUTES

Valsts bagātība ne vienmēr balstās uz tās dabas resursiem – tā ir sasniedzama par tad, ja šādu resursu nav vispār. Pats galvenais resurss ir cilvēks. Valstij ir jāizveido pamats, lai varētu uzplaukt talantīgi cilvēki. Vida Press